Skip to content

Kickbox Pár zaujímavostí a dôvodov prečo si vyskúšať kickbox

The young man kickboxing in blue smoke

01

Kickbox definuje skupinu bojových umení charakteristických používaním boxerských úderov a kopov z tradičných bojových umení. Kickbox je vhodný na udržiavanie kondície, sebaobranu ale robí sa aj súťažne. V dnešnej dobe už asi každý počul o tom, že pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na naše zdravie, psychickú ale aj fyzickú pohodu. Možno uvažujete, aký efekt môže mať čas obetovaný práve kickboxu … a v poslednej dobe sa ukázalo, že veľký. Možno to je dôvodom, prečo sa kickbox stáva čoraz populárnejším a dostupnejším športom širokej verejnosti.

The young man kickboxing in blue smoke

02

Kickbox sa dá robiť kondično – rekreačne, pre všetky jeho zdravotné a psychické výhody, alebo aj súťažne. V prípade že vám tento šport časom učaruje, môžete sa posunúť na zápasnícku cestu. Zápas sa odohráva v boxerskom ringu, pričom zápasníci majú na sebe rukavice, chrániče zubov, šortky a typicky -bosé nohy. Existuje mnoho typov pravidiel napr. orientálne/K-1 pravidlá, ktoré povoľujú údery, vysoké aj nízke kopy a taktiež údery kolenom, zatiaľ čo taký thajský box (muaythai) je typický tým, že jediný umožňuje okrem “klinču” a low-kickov aj údery lakťami a kolenami.

fighting-gym_kickbox08
fighting-gym_kickbox01
fighting-gym_kickbox02

03

Sebavedomie ako najlepšia zbraň

Tréning akéhokoľvek druhu zvyšuje našu sebaúctu, bojové umenia ako je kickbox vedecky-preukázateľne zvyšujú sebavedomie. V skutočnosti množstvo profesionálnych klubov má ako základný pilier tréningu cielené zvyšovanie sebavedomia. Viaceré štúdie totižto potvrdili, že mentálne vnímanie seba a cielené zvyšovanie sebavedomia najviac ovplyvnilo výkon profesionálnych zápasníkov počas rozhodujúcich minút v ringu. Takto nadobudnuté sebavedomie sa prenáša prirodzene aj do bežného života. Kickbox vám tiež môže pomôcť naučiť sa základné prvky sebaobrany, ktoré vám pomôžu cítiť sa bezpečne a sebaisto aj v tých najdesivejších situáciách.

fighting-gym_kickbox04

04

Keď robíte kickbox – tak jedine celým telom

Zabudnite na obiehanie strojov v posilňovni, aby ste zabezpečili kompletný fitness tréning. Pri udieraní, kopaní a udržiavaní postoja absolvujete totiž celotelové cvičenie. Keď prevádzate jednotlivé prvky kickboxu pod správnou technikou, zapájate celé vaše “jadro” (tzv. core) a zároveň sa musíte zameriavať na takmer každú skupinu svalov, čo z kickboxu robí vysokoefektívny a pomerne zábavný spôsob ako sa dostať do formy a zároveň v nej zostať. Nemusíte zdvíhať závažia, aby ste si vybudovali svalovú hmotu. Toto vysoko aktívne kardio- cvičenie vám pomôže vybudovať si silu, najmä ak vaša tréningová rutina zahŕňa časté údery a kopanie do tvrdého vreca. Keďže pohyby v kickboxe sú často repetitívne, vaše telo spevnie vďaka prudkým a cieleným úderom/kopom vo vysokom tempe.

fighting-gym_kickbox04
Dôkazom je aj štúdia z roku 2014, publikovaná v časopise Muscle, Ligaments and Tendons Journal, kde účastníci, ktorí trénovali Kickbox približne 60 min./ trikrát týždenne, zaznamenali nárast  svalovej sily v hornej (o 7%!) aj dolnej časti tela už v priebehu 5 týždňov. Najväčšiu zmenu pozorovať v ramenách, rukách, nohách, chrbte, bruchu a zadku.

05

Váš kardiovaskulárny systém sa vám za hodiny kickboxu poďakuje.

Kickbox je náročné, vysokoenergetické, anaeróbne cvičenie, o ktorom je vedecky dokázané, že prospieva zdraviu srdca (Healthline). V rámci štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Muscle, Ligaments and Tendons Journal účastníci, ktorí absolvovali tri tréningy kickboxu týždenne po dobu 60 min. výrazne zvýšili svoju maximálnu spotrebu kyslíka v priebehu 4 týždňov, čo naznačuje celkové zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia – Toto môže výrazne znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a znížiť vysoký krvný tlak čo sú jedny z najčastejších zdravotných problémov 21.storočia.

fighting-gym_kickbox05

06

Kickbox – workout pre tvoj mozog

Kickbox výrazne prekrví nielen tvoje telo, ale pocvičíš si aj hlavičku. Bojové športy sú známe dôležitosťou stratégie, techniky a precíznosti, čo z nich robí aj tréningom mysle, športami, kde si precvičíš aj sebadisciplínu. Tento vysoko-intenzívny tréning koncentrácie testuje vašu schopnosť koordinovať spojenie tela a mysle, zdokonaľuje vaše reflexy a kognitívne schopnosti. Článok z roku 2017 publikovaný v Scientific reports skúmal vplyv tréningov vyžadujúce rovnováhu a koordináciu, ako je kickbox, a zistil, že pravidelné tréningy preukázali výrazné zlepšenie pamäte (pozn. u zdravých dospelých).

fighting-gym_kickbox05

07

A čo tvoja výdrž a vytrvalosť?

Tréning kickboxu trvá cca 90 minút vysoko-intenzívneho cvičenia. Zvládnuť takýto tréning môže byť zo začiatku fyzicky ale aj mentálne náročné. Pravidelným trénovaním si zlepšíte kondíciu a celkovú výdrž, čo môže byť nápomocné pre ľudí trpiacich častým vyčerpaním a cítiť sa tak viac nabití energiou počas celého dňa.

fighting-gym_kickbox03
fighting-gym_kickbox06
fighting-gym_kickbox07

08

Koordinácia pohybov nie je tvojou silnou stránkou? Tak bude.

Prevedenie úderov a kopov technicky správne si vyžaduje správnu koordináciu osy “ruka-oko”, takže nie je prekvapením, že kombinácie týchto pohybov zlepšujú celkovú koordináciu pohybov. Zaujímavá je štúdia z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Neurologic Physical Therapy, ktorá zistila, že kickbox významne zlepšuje nervovo-svalovú koordináciu u ľudí so sklerózou multiplex, čo je ochorenie vyznačujúce sa najmä poruchami pohyblivosti a koordinácie (okrem iného). Nehovoriac o tom, ako profitujúci kickbox môže byť pre zdravých ľudí…

Bojové športy a ich vplyv na rovnováhu, flexibilitu a držanie tela

Neoddeliteľným profitom kickboxu je nadobudnutie a zlepšenie rovnováhy, čo vám pomôže vyhnúť sa zraneniam v každodennom živote. S pribúdajúcim vekom a oslabeným “core” sa postupne rovnováha oslabuje, no paradoxne čím sme starší tým sa rovnováha stáva dôležitejšou pre bežné fungovanie. Vedci sa zhodli, že kickbox nielen pomáha zlepšovať rovnováhu, ale aj významne znižuje riziko pádov a celkovej svalovej slabosti.

Ak sa kickbox vykonáva pod dohľadom profi-trénera, môže pomôcť k bezpečnému zvýšeniu ohybnosti a k naťahovaniu elastických vlákien svalov, čo zlepšuje ich odolnosť a znižuje riziko zranenia pri cvičení.

Pre správnu techniku kickboxu je nevyhnutné “byť na nohách a nájsť si rovnováhu” za súčasného udierania a kopania, čo výrazne posilní vaše jadro a vnútorný stabilizačný systém, Výsledkom bude zlepšené držanie tela aj keď zrovna nebudete udierať alebo kopať 🙂 Podľa štúdie publikovanej v roku 2018 v časopise Journal of Physical Therapy Science môžu cvičenia ako je kickbox viesť k zvýšenej stabilite trupu a zlepšiť vzpriamené držanie tela už za štyri týždne. Dobré držanie tela nepoteší len vašu maminu ! V skutočnosti má niekoľko zdravotných benefitov. Pri kickboxe dochádza k posilňovaniu chrbtových svalov a hlbokého stabilizačného systému, čo pomáha zmierňovať bolesť a napätie dolnej časti chrbta, znižuje niektoré typy bolesti hlavy a zvyšuje celkovú kapacitu pľúc.

Psychické zdravie

Tréning kickboxu si vyžaduje intenzívne sústredenie, ktoré vás donúti vypnúť od myšlienok vonkajšieho sveta a sústrediť sa tak na dokonalé prevedenie pohybov. To z kickboxu robí zdravý spôsob, ako produktívne odstrániť svoje každodenné frustrácie a stresy, či už sa hneváte na šéfa, nepríjemného suseda alebo svoju polovičku :).  Kickbox navyše pomáha stimulovať produkciu endorfínov, hormónov, ktoré zmierňujú stres a navodzujú pocit pohody. Stáva sa tak zdravým instantným “antidepresívom” na problémy 21. storočia.

Nespavosť bude minulosťou

Fyzickú aktivitu akéhokoľvek druhu vám odporučí asi každý, komu poviete že máte problémy so spánkom. Podľa Sleep foundation pravidelné anaeróbne cvičenie (ako je kickbox) zlepšuje kvalitu spánku a znižuje nadmernú dennú ospalosť u ľudí trpiacich nespavosťou.

Keď je príliš veľa stresu…

Kickbox preukázateľne napomáha lepšie zvládať stresové situácie, ktoré sa môžu premietnuť do rôznych životných výziev. Asi každý športovec potvrdí, že šport a disciplína majú významný vplyv na bežné fungovanie v živote. Všetky tieto vyššie spomenuté zručnosti, ktoré môžete nadobudnúť pravidelným trénovaním kickboxu vám v konečnom dôsledku pomôžu zlepšiť prístup ku každodenným výzvam a lepšie porozumieť sebe samému.

Už len si zaviazať bandáže a nasadiť rukavice

Je mnoho zručností a benefitov, čo vám kickbox ako šport ponúkne, či už ide o zlepšenie kondície, zvýšenie flexibility, stability či zlepšenie sebadôvery. Nepresvedčí vás o tom žiaden článok lepšie ako osobná skúsenosť 😉 Či už sa rozhodnete pre prvé tréningy u nás alebo v inej boxérni, odporúčame dbať na výber trénera – znalého správnosti techník, bez ktorých hore uvedené benefity dosiahnete len ťažko.